VAJİNİSMUS TÜRLERİ

Beylikdüzü Vajinismus Türleri

Primer (birincil) vajinismus


Kadının daha evvel bir cinsel birliktelik yaşamadığı ve ilk cinsel deneyiminde ortaya çıkan vajinismus türüdür.

Sekonder (ikincil) vajiinismus


Genelde zorlayıcı vajinismus tedavileri sonrası ortaya çıkabilen bir vajinismus türüdür. Hasta daha evvel vajinismus problemini yaşamıştır ve bizim uygun görmediğimiz içki, çeşitli anestezik yöntemler ile kızlık zarının aldırılması gibi uygun olmayan yöntemler ile vajinismus sorunu geçici olarak aşılır. Fakat en ufak travma ve duygusal sıkıntıda vajinismus sorunu tekrarlayabilmektedir. Bu durum zorlama vajinismus tedavileri süreçleri sonucu ortaya çıkmaktadır.
Bir de kişinin yaşadığı çeşitli doğum, cinsel ilişki travmaları veya eş ile arasında yaşanan sorunlar da (aldatma gibi) sekonder vajinismusa sebep olabilmektedir. Ama bunların yüzdesi oldukça düşüktür. Günümüzde artık uygun olmayan tedavi yöntemleri yavaş yavaş silinmeye başladığı için de terapi sonrası tekrar eden vajinismus vakaları iyice azalmaya başlamıştır. Çözümü de oldukça basit ve hasta rahatlıkla tekrar eski cinsel sağlığına kavuşabilmektedir.
Vajinismus duygusal bir sıkıntı olduğu için kişinin o duygusal sıkıntıyı yenmeyi öğrenmesi gerekir. Bu duysal süreci öğrendiğiniz zaman kalıcı bir duygusal yönetim meydana gelir. Örneğin; yüzmeyi veya bisiklet kullanmayı öğrenmek gibi artık kişinin doğal sürecinde hissettiği ve arzulayarak yaşadığı bir cinsellik sürecine geldiği için de tekrar etme şansı yoktur.
Vajinismus çözülebilir bir problem olup insani bir sıkıntıdır. Nereden kaynaklanırsa kaynaklansın duygusal bir problem herkeste olabilir ve bunun için yapılması gereken birinci şey terapiye başvurmaktır.

Bizi Takip Edin !