VAJİNİSMUS TEDAVİSİ

Beylikdüzü Vajinismus Tedavis

A- Tedavi planında tamamen dışarıdan ve yeterince hassas davranılarak hastanın yüzeysel dış genital muayenesi yapılır.Kızlık zarının yapısı ve vajinal girişi engelleyecek bir durum olup olmadığı değerlendirilir.
B- Doyumlu bir cinsel yaşam için doyumlu bir eş ilişkisi şarttır.
Eşlerin aralarındaki ilişki mevcut cinsel sorun veya herhangi bir sebep nedeniyle zamanla çatışmalı bir hale gelebilir.
Bazen eşin cinselliğe bakış açısı ve cinsel davranış özellikleri de probleme neden olup çözümü zorlaştırabilir.
Bu nedenle ilişkideki çatışmalar ve ilişkinin dinamiği gözden geçirilerek partner ilişkisi yeniden yapılandırılır.
Çözüme ulaşma süresi ne kadar uzarsa eş ilişkisinin bozulma olasılığı da o kadar artar.
Bu nedenle gecikme yaşamadan mümkün olduğunca erken tedavi olmak önemlidir.
C- Ardından cinsellikle ilgili temel bilgilendirme yapılarak,çiftin yanlış bilgi ve inançları düzeltilir.
Vajinismuslu bir kadın büyük olasılıkla kendi cinsel organlarını tanımıyor ve cinselliğe dair yanlış bilgilere inanıyor demektir.
Vajinismuslu bir kadına önce cinsel organların anatomisi ve cinsel yanıtların fizyolojisi anlatılır.
Genel cinsellik anlayışı üzerinde konuşularak, olası yanlış inanışlar değiştirilmeye çalışılır.
Bu bilgiler anlatılırken, maket ve videolardan yararlanılarak öğrenme süreci kolaylaştırılır.
D- Kadınlarda cinsel sorun gelişmesinde erken çocukluk yaşantılarıyla birlikte içinde yaşadığı aile ve çevre tarafından kızlık yada kadınlığının ve cinselliğinin nasıl özümsendiği de önemlidir. Vajinismus kişinin psikolojik gelişimindeki sağlıklı olmayan bir süreci ifade ediyor olabilir.
Vajinismuslu kadınların mutluluk verici ve acısız bir cinsel birliktelik yaşamalarını engelleyen sinirlilik, hiddet, suçluluk, günahkarlık, endişe, hayal kırıklığı veya korku benzeri duyguları olabilir. Duyguların söze dökülmesi sağlanarak bunların çözümlenmesine yardımcı olunur.
E- Hatalı davranışlar değiştirilerek ‘’AŞK OYUNLARI ‘’ adı altında ‘’EĞLENCELİ’’ egzersizler önerilir. Çifte ‘’GÜZEL SEVİŞME SANATINI’’ öğrenmeleri yolunda rehberlik yapılır.
Vajinismus tedavileri içerisinde yer alan tedavi yöntemleri içinde en önemlisi davranışsal terapilerdir. Davranışsal terapiler bilişsel terapilere ek olarak uygulanan ve içerisinde bir takım egzersizleri bulunduran tedavi yöntemlerini içerir.

VAJİNİSMUS EGZERSİZLERİ


Davranışsal terapiler içerisinde pek çok öğrenmeye yönelik uygulamalı egzersizler yer almaktadır. Vajinismus egzersizlerinin amacı kişinin kendi genital organlarını tanımasını sağlamak, vajinal kasları kontrol altına almayı, hakim olmayı zihne öğretmek, doğru hareketler ile vajinal kasları gevşetmek ve rahatlama sağlamaktır.

Ayna

Vajinismus hastalarının pek çoğunun ortak sorunlarından biri de vajinayı tanımamaları, o bölgeye bakamamaları, kısaca vajinayı resmen yok saymalarıdır. Bu tarz hastalara en çok önerilen egzersizlerden biri ayna egzersizleridir. Ayna egzersizleriyle hastadan vajinasını incelemesi, vajinasında yer alan yapıları öğrenmesi istenmekte ve bu sayede kendi cinsel organını tanıması sağlanmaktadır.

Bacak açma

Bacakların iyice açılmasını sağlamak amacıyla yapılır. Vajinismus hastalarının pek çoğunda bacakları açma ile ilgili sorun vardır.

Nefes tekniği ile gevşeme

Akciğerlerimizi ve diyafram kasını doğru şekilde kullanmak gevşemeyi, rahatlamayı arttırmaktadır. Vajinismus terapilerinde nefes tekniği çok önemlidir.

Kegel

İdrarını "tut – bırak" şeklinde hastaya öğretilen kegel egzersizlerinde amaç, hastaya vajinal kaslarına hükmedebilmesini öğretmektir. Hastalardan vajinal kaslarını güçlü bir şekilde 10-15 saniye kasmalarını ve daha sonra gevşetmeleri gerektiği öğretilir ve bu egzersizi üst üste ortalama 15-20 kez tekrar etmeleri istenmektedir.

Masaj

Vajinismus hastalarının birçoğunda vajinaya zarar vereceği fikri yer aldığı için vajinalarına dokunmak istemezler. Bu tarz hastalara bir bebek yağı yardımıyla vajinalarına dokunmaları, masaj yapmaları, klitorisini keşfetmeleri öğretilmektedir.

Parmak

Vajinismus hastalarının ortak fikri, vajinaya hiçbir şeyin giremeyeceği şeklindedir. Bu fikri kırmak açısından pek çok vajinismus tedavisi uygulayan merkezde parmak egzersizleri uygulatılmaktadır. Ancak parmak egzersizleri bazı hastalar için itici ve zor gelebilir. Veya bazı hastalar parmak egzersizleri ile çalışmak istemeyebilirler.

Dilatör

Vajinismus egzersizleri içinde yer alan bu egzersizlerle de birtakım aparatlarla hastaya aslında vajinasının son derece esnek olduğu, vajinaya yabancı bir cismin girmesinin mümkün olduğu öğretilmektedir. Dilatör egzersizleri mutlaka bir eğitmen tarafından uygulatılmalıdır.
Vajinismus tedavilerinde klinikler tarafından önerilen davranışsal terapi kısmında uygulanan egzersizler son derece önemlidir. Hastalar bu egzersizlerle uygulama yaparak öğrendikleri için vajinismus sorunundan daha hızlı ve kalıcı şekilde kurtulmaları mümkün olacaktır.
Tedavilerde son derece kolay, rahat uygulanabilir, ağrısız ve acısız vajinismus egzersizleri bir arada kullanılır. Bu şekilde kolay ve kısa yoldan sonuca gitmek amaçlanmıştır.
Bütün bu aşamalar bir arada yürütülerek en kısa sürede çiftin sağlıklı ve ve mutlu bir cinsellik yaşaması sağlanır.
Uygun olan hastalara BİLİNÇLİ HİPNOZ uygulanarak tedaviye uyumları kolaylaştırılır. BİLİNÇLİ HİPNOZ doğru bilginin içselleştirilmesi ve doğru davranış yöntemlerinin kolayca uygulanması sağlar.

‘’VAJİNİSMUS SORUNU KİŞİYE ÖZELDİR.’’ Bu yüzden vajinismus tedavisi de problemin kaynağına yönelik ve kişiye özel olmalıdır.

Bizi Takip Edin !