VAJİNİSMUS'UN NEDENLERİ NELERDİR ?

Vajinismus Nedenleri

Her hastada aynı olmamakla birlikte vajinismusun çeşitli nedenleri vardır. Nedeni veya nedenleri bilmek tedavinin süresini kısaltmak açısından önemli olabilmektedir.
Vajinismusun nedenleri arasında en sık görüleni ‘’ACIYACAK’’ korkusudur. İlk cinsel birleşmede kızlık zarının açılmasıyla ilgili abartılı ağrı ve acı yaşayacağına ,fazla kanama olacağına, patlayıp vajinasının parçalanacağına hatta hastanelik olabileceğine ilişkin aslı olmayan korkular, penis vajina içindeyken kilitlenip kalma ve öylece hastaneye götürülme hikayeleri sık rastlanan korku yaratan nedenler arasında sayılabilir.
Bilinmeyen şeyler korkuya neden olur. Bizim gibi cinselliğe dair eğitimin yeteri derecede verilemediği toplumlarda olduğu gibi cinselliğe ait bilgisizlik, cinsel organların yerinin ve yapısının bilinememesi bile tek başına vajinismusa neden olabilir.

Hatta bazen ;

-‘’Benim vajina deliğim kapalı.’’
-‘’Ya yanlış deliğe girerse ?’’
-‘’Vajina açık bir yara gibidir.’’
-‘’Vajina tüm vücut boyunca devam eder.’’
-‘’Vajinam penisi içeri alamayacak kadar küçük. Girerse vajinam parçalanır.’’
şeklindeki tamamen yanlış bilgiler de sıkça inanılan ve söylenen sözlerdir.
Cinselliğin ayıp ve günah olarak görüldüğü, cinselliğin kötü kadınların işi olarak algılandığı ailelerde yetişen kız çocukları zamanı gelince de evliliğin gerektirdiği yakınlığı kuramaz ve aşırı utangaçlık yaşarlar.
Çocukluğundan beri ‘’erkeklere dikkat et!’’, ’’bisiklete binme!’’ ,’’bacaklarını kapat!’’, gibi söylemlerle kızlık zarını koruması gerektiği öğretilen kızlar, ilk gece yıllardır koruduğu bu değerli hazineyi ve namusunu kaybetmemek için biliçaltının savunması olarak vajinismus yaşarlar.
Kültürel ritüeller( kanlı çarşaf bekleme, kırmızı kuşak bağlama) , ‘’ya kanama olmazsa?’’ korkusu, Türk filmleri, gazete haberleri, bazen duyulan, arkadaşlar arasında anlatılan hikayeler, küçükken anne babanın odasından gelen anlam verilemeyen sevişme sesleri vajinismusa neden olabilir.
Bazen vajinismus çocuklukta yaşanan cinsel istismar sonucunda, çocuk büyüdüğünde korku, suçluluk, günahkarlık duyguları oluşturarak kişinin kendini cezalandırıp bedel ödeme ve ödetme yöntemi olarak da karşımıza çıkabilir.
Zorla evlendirilme, eşini sevmeme, eşle yaşanan sorunlar da vajinismusa neden olabilir.
Gebelik korkusu, cinsel yolla bulaşan hastalıkları kapma korkusu da vajinismus nedenleri arasında sayılabilir.
Baskıcı, sert, otoriter baba ve beraberinde zayıf güçsüz anne modelinde olduğu gibi ‘’annem gibi güçsüz kadın olmayacağım ‘’ kararıyla birlikte gelen cinsel kimliğiyle barışık olmayan kız, eş vasıtasıyla, babayı ve erkekleri cezalandırma yöntemi olarak vajinismusu istemsiz olarak yaşayabilir.
Mükemmeliyetçi kişiliklerde de kontrolü kaybetme korkusuyla birlikte vajinismus görülme sıklığı daha fazladır.

Bizi Takip Edin !