VAJİNA KASI (PC KASI)

Beylikdüzü Vajinismus Tedavisi

Vajina Kası (PC Kası)Kadınlarda cinsel ilişkinin gerçekleştiği bölge olan vajina, pek çok kasın birleşmesiyle oluşur.
Vajina bir grup pelvik taban kaslarının birleşmesi ile meydana gelen 8-10 cm boyutunda, adeta “akordeon” gibi uzunlamasına ve enlemesine esneyen bir kanaldan oluşmaktadır. Vajinayı oluşturan bu kasların en büyüğü “Pubokoksigeus kası” diğer ismi ile “PC kası” dır. PK kası olarak da Türkçeleştirilir.
Vajina kası (PC kası) normalde kişinin tamamen kontrolü ile işlev görmektedir, yani kişinin isteği ile kasılmakta isteği ile gevşemektedir. Hatta idrar ve gaita tutma fonksiyonunda da PC kasını kullanmaktasınız; idrarınız gelince bu kasınızı kasmakta, tuvalete oturunca gevşeterek idrar akışına izin vermektesiniz.
Vajinismus hastalarında normalde bilinçli olarak tamamen kontrol altında çalışan bu pelvik taban kası cinsel ilişki sırasında kontrolden çıkarak kasılmakta, vajina girişinde adeta bir duvara dönüşerek cinsel ilişkiye engel olmaktadır. Bu kasılmalar bilinçaltında yer alan birtakım kaygı ve korkulardan kaynaklanan, tamamen istem dışı kasılmalardır.
PC kasındaki istemsiz vajinal kasılmalar bazen fark edilmeyebilir…
Vajinismus hastalarının bir kısmında cinsel ilişki sırasında görülen vajinal kas kasılmaları kişinin bilinci dışındadır. Yani, kişi ilişki sırasında kendisini kastığını anlamamaktadır. Hatta bu yüzden aslında kasılmasının olmadığını düşünerek, cinsel ilişkinin neden gerçekleşmediğini anlayamayabilir. Bu hastalarda, vajinal “spazm” olarak da tabir edilen vajinanın 1/3 lük alt kısmında yer alan güçlü kasılmalar genelde yalnızca eşleri tarafından ve ilişki sırasında fark edilmektedir. İlişkiyi gerçekleştirmeye çalışan eşler, ilişki sırasında sanki bir duvarla karşılaştıklarını ve sanki bu bölgenin tamamen kapalıymış gibi olduğunu ifade etmektedirler.
Vajina kası (PC kası) ‘nın istemsiz kasılmasından kaynaklanan vajinismus problemi büyük bir oranda psikolojik bir sorundur. Bu yüzden bu sorunun tedavisi de konusunda uzman - profesyonel kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir.

Bizi Takip Edin !